Младежката лига на УЕФА (на английски: UEFA Youth League) е футболен турнир за младежи, провеждащ се под егидата на УЕФА. Турнирът е паралелен на Шампионската лига на УЕФА. 32-та отбора, участващи в груповата фаза на Шампионската лига, участват в Младежката лига с отборите си до 19-години. Турнирът се провежда за първи път през сезон 2013/14. Форматът бива използван две години преди да бъде направено ревю на успеха му. Трофеят е наречен на Ленарт Йохансон.

Една от основните цели на Младежката лига е да помогне на млади играчи да получат допълнителен игрови опит, за да успеят да прекрачат границата до мъжкия отбор.

Турнирът УЕФА Юношеска лига е международно състезание за юноши, организирано от УЕФА. То се провежда годишно от 2013 г. и е разделено на две възрастови групи: до 19 и до 17 години.

Състезанието е предвидено за най-добрите юношески отбори в Европа и се състои от два кръга: групова фаза и фаза на директни елиминации. Груповата фаза се провежда в осем групи от по четири отбора, като победителите от всяка група и осемте най-добри втори отбора се класират за фазата на директните елиминации.

Фазата на директните елиминации се провежда на принципа на елиминациите, като победителите се класират за следващия кръг, докато победеният отпада. Финалът се играе на неутрален терен и победителят получава трофея на УЕФА Юношеска лига.

Турнирът УЕФА Юношеска лига осигурява платформа за развитие на млади футболни таланти в Европа. В него участват някои от най-добрите млади играчи на континента и е ценна възможност за тях да придобият опит на високо ниво и да се развият като играчи.