Украйна - Купа

**Украйна – Купа**

Украйна – Купа е официалният турнир за баскетболна купа на Украйна. Организиран е от Украинската баскетболна федерация. Първото издание на турнира се провежда през 1992 г. Настоящият носител на купата е Будивелник Киев.

**История**

Украйна – Купа е създадена през 1992 г. след разпадането на Съветския съюз. Първият победител в турнира е Будивелник Киев. Оттогава Будивелник е спечелил рекордните 10 титли.

**Формат**

Украйна – Купа се провежда по системата на елиминиране. В турнира участват осем отбора, които са се класирали чрез своята позиция в украинската Суперлига. Четвъртфиналите, полуфиналите и финалът се играят в един мач.

**Значение**

Украйна – Купа е важен турнир в украинския баскетболен календар. Тя осигурява възможност на отборите да се състезават за трофей и да печелят място в европейските състезания. Турнирът също така е ценен начин за развиване на млади украински таланти.