Световно Първенство до 19

Links
Wikipedia

The IHF Men's Youth World Championship is the official competition for men's national handball teams under-19. It has been organized by the International Handball Federation since 2005. It takes place every two years in odd years.

Световното първенство по хандбал за мъже до 19 години е международно състезание по хандбал за мъже, организирано от Международната хандбална федерация (IHF) за играчи под 19 години. Турнирът се провежда на всеки две години и е най-високото ниво на международни състезания по хандбал за тази възрастова група.

Световното първенство по хандбал за мъже до 19 години е създадено през 2009 г. и се провежда оттогава на две години. Първото издание на турнира се проведе в Тунис през 2009 г. и беше спечелено от Франция. Действащите шампиони са Франция, които спечелиха титлата на световното първенство през 2023 г., проведено в Северна Македония.

Участниците в Световното първенство по хандбал за мъже до 19 години се определят чрез континентални квалификационни турнири. По 12 отбора от Европа и Азия и 4 отбора от Африка, Америка и Океания се класират за финалния турнир.

Форматът на Световното първенство по хандбал за мъже до 19 години е подобен на този на световните първенства по хандбал за възрастни. 24-те квалифицирани отбора са разделени в четири групи от по шест отбора, като най-добрите два отбора от всяка група се класират за основния кръг. В основния кръг отборите са разделени в две групи от по шест отбора, като най-добрите два отбора от всяка група се класират за полуфиналите. Победителите в полуфиналите се класират за финала, а загубилите в полуфиналите играят за трето място.