Футболният клуб "Хайфа Роби Шапиро" е израелски футболен клуб от град Хайфа. Основан е през 1946 г. и играе своите домакински мачове на стадион „Сами Офер“. Цветовете на клуба са зелено и бяло. Носи името на Роби Шапиро, който е дългогодишен президент на клуба.

Хайфа е един от най-успешните футболни клубове в Израел, като е спечелил 14 титли на страната, 6 купи на Израел и 5 суперкупи на Израел. Има и участия в груповата фаза на Шампионска лига и Лига Европа.

През сезон 2022/23 Хайфа завърши на 2-ро място в израелското първенство. Носител е на Купата на Израел. В Шампионска лига отборът достигна до плейофния кръг, където загуби от сръбския гранд Цървена звезда. В груповата фаза на Лига Европа Хайфа се класира на второ място в своята група след отборите на Манчестър Юнайтед и Реал Сосиедад. В плейофите за влизане в осминафиналите на турнира Хайфа загуби от италианския гранд Ювентус.