Armenia Cup

Турнирът по баскетбол за купата на Армения е официално състезание по баскетбол в Армения. Провежда се ежегодно от Федерацията по баскетбол на Армения. Турнирът е открит за всички баскетболни клубове в Армения, а победителят се класира за Купата на ФИБА Европа.

Първото издание на Купата на Армения се провежда през 1992 г. и се спечелено от екипа на Еребуни. Оттогава отборът на Еребуни е печелил най-много титли, като е триумфирал 10 пъти.

Форматът на турнира се е променял с течение на времето. В момента се провежда в един финален турнир с участието на най-добрите осем отбора от редовния сезон на арменската баскетболна лига. Турнирът се провежда в единен кръг, като победителят се определя чрез директна елиминация.

Купата на Армения се счита за най-престижния баскетболен турнир в Армения.Победителят в турнира получава купата и правото да представлява Армения в Купата на ФИБА Европа.