Африкански игри

Турнирът по футбол „Африкански игри” е международно състезание, организирано от Конфедерацията на африканския футбол (CAF). Той се провежда на всеки четири години от 1965 г. и е второто най-голямо международно футболно състезание в Африка след Купата на африканските нации.

Турнирът е отворен за състезаващи се отборни членове на CAF. Форматът на състезанието се променя през годините, но обикновено включва групова фаза, последвана от фаза на елиминация. В момента в турнира участват 16 отбора, които са разделени в четири групи от по четири отбора. Най-добрите два отбора от всяка група се класират за четвъртфиналите.

Турнирът по футбол „Африкански игри” е спечелен от 12 различни отбора, като най-успешните са Египет, Нигерия и Камерун. Текущ шампион е Египет, който победи Камерун с 2:1 на финала през 2019 г.

Турнирът по футбол „Африкански игри” не само е престижна купа, но и действа като квалификатор за Олимпийските игри. Първите три отбора в турнира се класират за олимпийския турнир по футбол за мъже.