Израел - Купа на Висшата Лига

**Израел - Купа на Висшата Лига**

Купата на Висшата лига по баскетбол на Израел е годишен баскетболен турнир на елиминации, организиран от Израелската баскетболна асоциация.

Турнирът се провежда от 1955 г. и е един от най-престижните баскетболни състезания в страната. Екипът-победител печели Купата на Израел и се класира за квалификациите на Еврокупата.

Турнирът се провежда в няколко кръга, като първите кръгове се играят между отбори от по-ниските дивизии. Последните кръгове се играят в Топ 16 формат, в който участват 16 най-добри отбора в страната.

Финалът на турнира се провежда в зала "Менра" в Тел Авив и винаги предизвиква огромен интерес от страна на феновете на баскетбола.

С най-много титли в Купата на Израел е отборът на Макаби Тел Авив, който има 44 победи в турнира. Други отбори с успехи в надпреварата са Хапоел Йерусалим, Хапоел Тел Авив и Маккаби Ришон Лезион.