Беларус - Купа

Links
Wikipedia (bg)

Купата на Беларус е футболен елиминационен турнир, който се провежда всяка година в Беларус. Турнирът е основан през 1992 г. и победителят се класира за Лига на конференциите.

**Беларуски турнир по футбол "Беларус - Купа"**

Турнирът "Беларус - Купа" е ежегодно състезание по футбол в Беларус, организирано от Беларусската футболна федерация. Провежда се от 1992 г. и е отворен за всички професионални футболни отбори в Беларус.

Победителят в турнира получава място в Лигата на конференциите на УЕФА през следващия сезон. Ако победителят вече е класиран за европейските клубни турнири чрез представянето си в беларуския шампионат, мястото се прехвърля на финалиста.

В турнира участват 32 отбора, които се изправят един срещу друг в едномачови елиминационни кръгове. Финалът обикновено се играе на Националния стадион в Минск.

В историята на турнира най-много победи имат БАТЕ Борисов с осем титли. Други успешни отбори са Динамо Минск, Неман Гродно и Гомел.

"Беларус - Купа" е важно състезание в беларуския футболен календар и дава възможност на отборите да се състезават за място в Европа и да спечелят престижен трофей.