Asia U23 Champs

**Азиатското първенство за младежи U23** е годишно състезание по волейбол, което се провежда в Азия. Турнирът е организиран от Азиатската волейболна конфедерация (AVC).

**История**

Първото Азиатско първенство за младежи U23 се провежда през 2015 г. в Манила, Филипини. Първите шампиони при мъжете са Япония, а при жените - Тайланд.

**Формат**

Турнирът е разделен на два дивизиона: Дивизион I и Дивизион II. Дивизион I се състои от най-добрите отбори в Азия, докато Дивизион II е за по-слабите отбори.

Отборите играят в групов етап, а след това най-добрите отбори се класират за плейофите.

**Участници**

В Азиатското първенство за младежи U23 участват най-добрите отбори в Азия. Някои от отборите, които са участвали в турнира са:

* **Мъже:** Япония, Иран, Китай, Южна Корея, Тайланд
* **Жени:** Тайланд, Япония, Китай, Тайпе, Южна Корея

**Награди**

Победителите в Азиатското първенство за младежи U23 получават медали и трофей. Те се класират и за Световното първенство за младежи U23.

**Значение**

Азиатското първенство за младежи U23 е важно състезание за развитието на волейбола в Азия. Турнирът дава на младите играчи възможност да се състезават с най-добрите отбори в Азия и да придобият опит на международно ниво.