Евро Баскет

**Евро Баскет**

Евро Баскет е Европейското първенство по баскетбол, което се провежда на всеки четири години от Международната Федерация по Баскетбол (ФИБА). Турнирът включва националните баскетболни отбори на страните-членки на ФИБА Европа.

**История**

Първото Европейско първенство по баскетбол се провежда през 1935 г. в Женева, Швейцария. В надпреварата участват десет отбора, а първото място печели Латвия. От 1947 г. турнирът започва да се провежда на всеки четири години.

**Формат**

Настоящият формат на Евро Баскет включва 24 отбора, разделени в четири групи по шест отбора. Всеки отбор играе срещу останалите отбори в групата си. Най-добрите четири отбора от всяка група се класират за фазата на директни елиминации, която започва на четвъртфиналите.

**Победители**

Най-успешният отбор в историята на Евро Баскет е Съветският съюз, който е спечелил 14 титли. Други успешни отбори са:

* Югославия - 5 титли
* Испания - 3 титли
* Италия - 2 титли

**Значение**

Евро Баскет е едно от най-престижните събития в баскетбола. Турнирът осигурява възможност на националните отбори да се съревновават за европейското господство и да представят своите страни на най-високо ниво. Също така служи като път за класиране на Световното първенство по баскетбол и Олимпийските игри.