09/08 15:00 5 [5] Естония v Гърция [1] 69-90
09/08 12:15 5 [4] Хърватия v Украйна [2] 90-85
09/08 12:00 5 [4] Финландия v Нидерландия [6] 88-67
09/07 18:30 5 [6] Унгария v Германия [3] 71-106
09/07 17:00 5 [6] Джорджия v Черна Гора [4] 73-81
09/07 15:15 5 [4] Франция v Словения [2] 82-88
09/07 14:15 5 [5] България v Белгия [4] 80-89
09/07 12:30 5 [5] Литва v Босна и Херцеговина [4] 87-70
09/07 11:30 5 [2] Турция v Испания [1] 69-72
09/06 19:00 4 [4] Израел v Сърбия [2] 78-89
09/06 19:00 4 [5] Италия v Хърватия [3] 81-76
**Евро Баскет**

Евро Баскет е Европейското първенство по баскетбол, което се провежда на всеки четири години от Международната Федерация по Баскетбол (ФИБА). Турнирът включва националните баскетболни отбори на страните-членки на ФИБА Европа.

**История**

Първото Европейско първенство по баскетбол се провежда през 1935 г. в Женева, Швейцария. В надпреварата участват десет отбора, а първото място печели Латвия. От 1947 г. турнирът започва да се провежда на всеки четири години.

**Формат**

Настоящият формат на Евро Баскет включва 24 отбора, разделени в четири групи по шест отбора. Всеки отбор играе срещу останалите отбори в групата си. Най-добрите четири отбора от всяка група се класират за фазата на директни елиминации, която започва на четвъртфиналите.

**Победители**

Най-успешният отбор в историята на Евро Баскет е Съветският съюз, който е спечелил 14 титли. Други успешни отбори са:

* Югославия - 5 титли
* Испания - 3 титли
* Италия - 2 титли

**Значение**

Евро Баскет е едно от най-престижните събития в баскетбола. Турнирът осигурява възможност на националните отбори да се съревновават за европейското господство и да представят своите страни на най-високо ниво. Също така служи като път за класиране на Световното първенство по баскетбол и Олимпийските игри.